בהחלט נראה שכן, כל עוד אתם רק מעוניינים לשפר את הכושר, ולא מתעסקים בספורט תחרותי מקצועני, שדורש ריכוז עילאי

אפשר לראות אותם בכל מקום: אצנים שרצים עם אוזניות ה-iPod בפארק, מתעמלי ספינינג שלא מתחילים לדווש עד שהמוזיקה בוקעת מהרמקולים, ומרימי משקולות שלא נוגעים במכשירים לפני שהלמות התופים מרעידה את חדר הכושר. אבל האם זה באמת תורם לאימון?

מרבית המתעמלים החובבנים בהחלט סבורים שכן. “כל שיר אורך בממוצע 4 דקות”, מסביר אחד מהם, “כך שאם בזמן של שני שירים אני מספיק לרוץ מסלול של קילומטר וחצי – אני יודע שהיה לי אימון מוצלח”.

לדבריהם, תמונות המרצדות על מסך הטלוויזיה שמולם, ובעיקר צלילים, יכולים לספק השראה מצויינת לאימונים, וגם להסיח את הדעת מכאבי השרירים ומהמונוטוניות המשמימה של התרגילים.

צלילים בהחלט יכול לסייע לאימון

המומחים חלוקים בדעתם באשר לנזקים מול התועלות של האזנה למוזיקה בזמן אימון. קצת קולות או צלילים בהחלט יכולים לסייע לאימון טוב יותר, הם סבורים, אבל מנגד, הסחות הדעת עלולות לפגום בקשר הכל כך עדין והכרחי בין הגוף לנפש, ובכך לחבל בתוצאות הפעילות הגופנית.

לפני כשנתיים נערך בבריטניה מחקר שניסה לבדוק את הסוגיה בצורה מדעית: 18 סטודנטים נתבקשו לדווש על אופני כושר – מחציתם בדממה מוחלטת, וחציים לצלילי מוזיקה אלקטרונית קצבית.

התוצאה הייתה חד משמעית, וגילתה כי אלו שהאזינו לצלילים דיוושו בממוצע בקצב גבוה יותר ב-13%, בהשוואה לחבריהם שהתאמנו בקול דממה דקה.

את הסחת הדעת שמספקת המוסיקה מכנים פסיכולוגים “אפקט הניתוק”. ד”ר ג’יימס אנסי, פסיכולוג אמריקאי מאטלנטה, מציין כי מתעמלים חדשים שמורשים להתעמל עם מוסיקה דבקים יותר בתוכנית האימונים, בהשוואה לחבריהם המתעמלים בשתיקה.

מוזיקה טובה – כל עוד היא מועילה

“לדעתי זה בסדר גמור שחדר הכושר ייראה כמו מרכז תקשורת”, הוא אומר, “כל עוד זה מעודד את האנשים להתעלם מהקשיים ומרחיק אותם מתחושת האי נוחות שבאימון”.

אבל תמונת המצב שונה לחלוטין בכל הנוגע לספורט מקצועני. “אתלטים שמעוניינים להגיע להישגים כבירים – לא יכולים להתאמן עם אוזניות iPod על ראשם”, אומר פרופ’ בנג’מין אוגלס, פסיכולוג מאוניברסיטת אוהיו בארה”ב.

“אם אתה רוצה למצות את היכולת הגופנית שלך”, הוא מסביר, “אתה חייב להיות כל כולך מרוכז בגוף שלך, בלי ששום דבר יסיח את דעתך”.

קטגוריות: טיפים
share

25 תגובות so far.

  1. Mr WordPress
    reply

    Hi, this is a comment.
    To delete a comment, just log in and view the post's comments. There you will have the option to edit or delete them.

השאר תגובה